۷ ابزار برای اینکه وبینارهایتان از خوب به عالی تبدیل شود

تصور کنید: شما در میزکار خود و در حال مشاهده‌ی یک وبینار هستید. شما نمی توانید مجری یا ارائه دهنده را ببینید. «تصاویر» شامل یک اسلاید با متن سنگین یکی پس از دیگری هستند که میزبان کلمه به کلمه را می خواند و فرصتی برای ملحق شدن به گفت و گو وجود ندارد. در واقع «گفت و گو» کلمه ی درست نیست. این بیشتر شبیه به یک سخنرانی است. این شانس وجود دارد که شما این وبینار تاثیرگذار یا به یاد ماندنی را بیابید، حتی اگر اطلاعات خام باشد؟ آیا شما متقاعد شده اید که هر کاری را که مجری می‌خواهد انجام دهید؟ آیا شما تا پایان وبینار حضور خواهید داشت؟


براساس تحقیقات ناشی از بررسی کسب و کار هاروارد، شرکت کنندگان وبینار، زمانی آن را موفق می‌دانند که مجاز به شرکت در آن و برقرای ارتباط با وبینار باشند و در گفت‌و‌گو شرکت کنند تا اینکه به صحبت یک نفر گوش دهند.

فرض کنید که محتوای وبینار شما قوی است و برای مخاطبانتان مناسب است. این برای شما یک شروع خوب است. اما اگر می خواهید یک وبینار عالی ارائه دهید که  متقاعد کننده و به یاد ماندنی باشد، باید مطمئن شوید که ابزارهایی که استفاده می کنید به عنوان محتوای ایجاد شده توسط شما، با کیفیت هستند.

در اینجا هفت ابزار را در اختیار شما قرار می دهیم که وبینار شما را از خوب به عالی تبدیل کند:

۱٫      وب کم (نمایش خودتان)

این تحقیق که توسط HBR گزارش شده است، نشان می‌دهد که مؤثرترین روش به اشتراک گذاری اطلاعات، آن دسته از روش‌ها است که امکان ارتباط مستقیم و غیر رسمی را با افراد فراهم می کند، افراد نه اسلایدهای پاورپوینت.

بنابراین ابزاری که شما باید بشناسید و در وبینار خود استفاده کنید، وب کم است که به شما این امکان را می دهد که خود را به مخاطبانتان نشان دهید. مطمئن شوید که قبل از آنلاین شدن، وب کم خود را تست کرده باشید. بررسی کنید که نور خوب باشد (نور طبیعی بهترین است) و اینکه پس زمینه‌ی شما تصویر درستی را ارائه بدهد. یک دیوار خالی پشت سرتان خوب است. اگر بتوانید آرم شرکت خود را پشت سرتان بگذارید خیلی خوب می شود. فقط اطمینان حاصل کنید که مخاطبانتان در دیدن اذیت نشوند و همکارانتان در حال راه رفتن و یا صحبت کردن در پس زمینه نباشند. پشت اسلایدهای خود پنهان نشوید. اجازه بدهید بینندگان شما را ببینند.

۲٫      بررسی ها و نظرسنجی ها (اجازه دهید بینندگان شما نیز خودشان را نشان دهند)

با استفاده از یک سیستم عامل وبینار، ایجاد نظرسنجی و رأی‌گیری به طور مستقیم در وبینار آسان است؛ بنابراین شما می توانید به سوالات مخاطبانتان پاسخ دهید و اطلاعات را به موقع در اختیار آن‌ها بگذارید.

این موضوع به دو طریق، به ارزش وبینارهای شما می افزاید:

الف) کمک می‌کند تا بحث خود را مطابق با بازخوردهای مستقیم مخاطبانتان به طور مناسب‌تری پیش ببرید.

ب) به مخاطبانتان این فرصت را می دهد که به طور مستقیم در وبینار شرکت کنند.

۳٫      ابزار طراحی عالی (مخاطبانتان را با کلیپ های مسخره خسته نکنید)

طراحی مناسب، طرح بندی و رنگ بندی می تواند تاثیر زیادی بگذارد و ارائه‌ی شما را دیدنی، قابل تحسین، لذت بخش و مهم‌تر از همه به یاد ماندنی کند.

۴٫      قابلیت بالا بردن دست (از شرکت کنندگان خود بخواهید که دست هایشان را نشان بدهند)

به مخاطبین خود توانایی بالا بردن دستانشان را به صورت عملی بدهید، می توانید در لحظات مناسبی از ارائه ی خود، سوالات بی نظیری بپرسید. این کار به شما اجازه می دهد که یک بررسی سریع در مورد موضوع مربوط به وبینارتان انجام دهید تا بتوانید بحث خود را مطابق با آن مطرح کنید. درخواست از شرکت کنندگان برای نمایش بالا بردن دست‌ها همچنین می‌تواند به شما یک پالس بررسی بیشتری بدهد تا اطمینان حاصل کنید که بینندگان شما هنوز بیدار و آنلاین هستند.

۵٫      حساب کاربری عکس موجود (افزودن به تأثیر وبینار با تصاویر عالی)

نشان دادن تصویر کامل برای توضیح موضوع خود (لحظه ای که جالب، قابل دسترسی، خوب و یا وحشتناک است)، می تواند تاثیر زیادی بر روی ارائه ی شما داشته باشد. اغلب، تصویر نسبت به کلمه بسیار مشهور است. به یاد داشته باشید که گیف ها و فیلم های کوتاه نیز موضوعات سرگرم کننده ای هستند که وبینار را جالب تر می کنند.

۶٫      میکروفون با کیفیت بالا (مطمئن شوید که در حال شنیدن هستید)

شما تلاش زیادی برای ایجاد یک وبینار بصری قانع کننده کرده اید. اکنون قابلیت صوتی را نادیده نگیرید. تکیه بر میکروفن موجود در کامپیوتر شما برای وبینار ریسک دارد. اگر میکروفن موقتاً قطع شود چه می کنید؟ و یا اینکه اگر میکروفن دارای پس زمینه یا سر و صدای محیط باشد چه؟

۷٫      پرسش و پاسخ زیاد با سوالات دانه‌ای (پایان دادن به وبینار خود با توجه به نکات بالا)

این آخرین پیشنهاد است و بیشتر استراتژی است تا ابزار، اما سوالات دانه‌ای درست همواره باید بخشی از جعبه ابزار میزبان وبینار باشد. اجازه ندهید که تمام انرژی و جنب و جوشی که در سراسر وب سایت خود ایجاد کرده‌اید از بین برود، به طوری که هیچ کس هیچ سوالی نداشته باشد و یا سوالاتی که می پرسید خسته کننده باشد.

سوالات دانه‌ای خود را آماده کنید: سوالاتی جالب اند که به شما اجازه می دهد در مورد یک موضوع مهم به دقت توضیح دهید، جایگاه خود را حفظ کنید و یا سوالاتی با تصویر بزرگ که به شما یک برنامه برای به یاد ماندنی شدن ارائه می دهد، همانطور که خودتان می خواهید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *