نکاتی در رابطه با زبان بدن برای برگزاری یک وبینار موفق

فن‌آوری ارتباطات به طور کامل راه ارتباطی ما با مردم را تغییر داده است. فن‌آوری‌هایی مانند ارسال پیامک و ایمیل، نشانه های اجتماعی محدودی را ارائه می دهند. و هنگامی که شما صدا و تصویر را اضافه می کنید، منابع زیادی از ارتباطات را به کار می گیرید.زبان بدن

در این میان، شکی نیست که استفاده از یک رسانه بصری می تواند یک راه قدرتمند برای برقراری ارتباط با مردم باشد؛ یکی از این راه‌ها، برگزاری وب کنفرانس (وبینار) است که موجب برقراری یک ارتباط سمعی و بصری میان دو یا چند موقعیت مکانی متفاوت با استفاده از وب می‌شود. استفاده مؤثر از این قبیل تکنولوژی‌های بصری،‌ با تمرین و تجربه همراه است.

 برای برگزاری یک وبینار موفق، یکی از اصلی‌ترین کلیدها. زبان بدن است و شما می توانید کیفیت تجربه وبینار خود و ارتباط با دیگران را با توجه به زبان بدن خود در وب کم بهبود بخشید.

در این مقاله، چند نکته در رابطه با زبان بدن برای برگزاری یک وبینار موفق ذکر شده است:

 1. فاصله خود با وب‌کم را رعایت کنید.

چگونه فاصله وب‌کم روی دید شما تأثیر می گذارد؟ اگر شما وب‌کم را خیلی نزدیک به خود قرار دهید، حس تهاجمی بودن شما به بیننده القا می شود. همچنین هر ژست و حالت شما اغراق آمیز خواهد بود. بهترین نتایج زمانی است که قاب تصویر روی صفحه نمایش کمی بالاتر از سر شما شروع شود. و تا خط کمرتان ادامه یابد. هنگامی که از دست های خود برای اشاره استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را روی میز قرار دهید به طوری که مردم بتوانند آن‌ها را ببینند. آن‌ها را آرام و جد‍ا از هم نگه دارید و از روی لبه میز آویزان نکنید، در غیر این صورت ناامید به نظر خواهید آمد. با قلم یا دسته های کاغذی خود بازی نکنید.

 1. تماس چشمی برقرار کنید (به لنز نگاه کنید).

تا الان شنیده اید که چگونه تماس چشمی می تواند بهترین راه برای ایجاد یک تأثیر مثبت در شخص دیگری باشد. در حالی که شما با او صحبت می کنید. تماس چشمی در ارتباطات غیروابسته بسیار مهم است. اما در وبینار متفاوت است. شما باید به طور مستقیم به چشمان یک شخص نگاه کنید. اگر شما در حال صحبت یا ارائه برای مخاطبان خود هستید که شما را می بینند اما شما نمی توانید هر یک از آن‌ها را مشاهده کنید، فقط مطمئن شوید که به وب‌کم نگاه می‌کنید،

زیرا فقدان تماس چشمی، اعتماد و رضایت بیننده را کاهش می دهد؛ برای اینکار ممکن است مجبور شوید ارتفاع مانیتور خود را بالا ببرید (اگر روی یک لپ‌تاپ هستید که لنز زیر چشم شما است) یا پایین بیاورید تا لنز شما در حدود سطح چشم شما قرار گیرد. همچنین، هنگام صحبت کردن دیگران، به صفحه نمایش نگاه کنید. فقط به خاطر داشته باشید که هنگام پاسخ دادن، چشمان خود را به سمت وب‌کم برگردانید.

از تماشای یادداشت‌ها یا تغییر نگاهتان به اطراف اتاق یا خارج از منطقه‌ای که مخاطبانتان شما را می ببینند. اجتناب کنید؛ گاهی اوقات به پایین نگاه کردن برای خواندن یادداشت ها خوب است، اما اگر می‌خواهید به طور مداوم به آن‌ها مراجعه کنید، سعی کنید یک مجموعه‌ای از یادداشت‌ها بر روی میز داشته باشید و سپس یادداشت های کوچک نشانه‌داری را در پایین سمت راست یا نزدیک لنز وب‌کم قرار دهید. به این ترتیب شما اغلب تماس چشمی خود را قطع نخواهید کرد.

 1. لبخند واقعی داشته باشید.

انسان ها حدود ۵۰ نوع لبخند متفاوت را تولید می کنند اما بین آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها یک تمایز وجود دارد که واقعا مهم است: لبخند واقعی یا جعلی است؟ در هنگام لذت واقعی، انسان لبخند واقعی می زند و کل چهره را روشن می کند. مهم‌تر از همه، لبخند، به طور مستقیم بر افراد دیگری که به شما پاسخ می دهند، تأثیر می گذارد.

 1. پوشش مناسب داشته باشید.

کمتر از هفت ثانیه طول می کشد تا مردم در مورد شایستگی، وضعیت حرفه ای و اعتماد به شما تصمیم بگیرند.؛ در حالی که جلسات رو‌ ‌در رو به شما فرصت های اضافه مانند ورود به اتاق جلسه، دست دادن به هم و … را فراهم می کند.

اولین برداشت مخاطبان از شما در وبینارها، از طریق تصویری است که از خود بر روی صفحه نمایش منتشر می‌کنید، پس مطمئن شوید که نوع پوشش شما پیام درست را ارسال می‌کند.

دوربین‌ها و وب‌کم‌ها، راهی که رنگ ها و الگوها برای بیننده به نظر می‌رسند را تغییر می‌دهند. خبرنگاران تلویزیون را ببینید و متوجه می شوید که آن‌ها از پوشیدن لباس سفید اجتناب می کنند. زیرا این لباس‌ها،‌ بیش از حد نور را جذب می‌کند و تقریبا هرگز لباس طرح‌دار نمی پوشند، زیرا لباس طرح‌دار در تصویر موجب ایجاد پرش و زیگزاگ می شود. انتخاب‌های بهتر آن‌ها و شما. رنگ های ساده، پاستلی یا روشن است.؛ همچنین اجازه ندهید که موهای شما بر روی چهره شما قرار بگیرند و از جواهرات پر زرق و برق استفاده نکنید.

 1. حالت بدن خود را نگاه کنید.

حالت بدن بر اینکه مردم شما را چگونه درک می کنند، تأثیر می‌گذارد. درست همانطور که فردی که حالت بدن خوبی دارد سیگنال های غیرکلامی انرژی. شور و شوق و سلامتی را ارسال می کند. یک فرد با حالت بدن ضعیف، بی‌علاقه، نامطمئن و یا سست و بی‌حال به نظر می رسد. این تصوری نیست که هر یک از ما می خواهیم در یک وبینار داشته باشیم. وضعیت بدن یک جزء مهم از زبان بدن در یک وبینار است، زیرا معمولا در وب‌کم فقط نیم تنه فوقانی شما به دیگران نشان داده می شود.

 1. بی‌تحرک نباشید.

فقدان تمام حرکات دست، باعث می شود که شما مانند روبات به نظر برسید. و صحبت کردن با دست‌ها شور و شوق را نشان می دهد. حد تعادل را پیدا کنید. با این حال، هنگامی که شما صحبت نمی کنید و به شخص دیگری گوش می‌دهید، دستانتان را در مجاورت خود نگه دارید؛ اجازه ندهید آ‌ن‌ها چیزهایی را که روی میز هستند را بیاندازند زیرا شما باعث حواس پرتی می‌شوید.

 1. صاف بنشینید.

صاف بنشینید، اما نه بسیار سخت که غیر طبیعی به نظر برسد. این کار نه تنها کمک می کند تا علاقه و اعتمادتان را نشان دهید. و تعامل بهتری با مخاطب خود داشته باشید. بلکه باعث بهبود صدای شما نیز می‌شود.؛ همچنین، سعی کنید بر روی حفظ شانه های خود به سمت عقب و پایین بدنتان (به منظور حفظ وضعیت خوب بدنتان) تمرکز کنید.

 1. رفتارهای عصبی را کاهش دهید.

هنگامی که ما عصبی هستیم، با برخی از رفتارهای لمسی و غیر کلامی خود روبرو می شویم: دستهایمان را می‌شکنیم. پاهایمان را باز می‌کنیم، انگشتان دستمان را روی میز می‌زنیم، با جواهرات یا موهایمان بازی می‌کنیم. هنگامی که شما هر یک از این موارد را انجام دهید، بلافاصله اعتبار خود را کاهش می‌دهید یا به نظر می‌رسد که در گفتگو، بی علاقه هستید. اگر خودتان را در هر کدام از این اعمال عصبی می بینید. یک نفس عمیق بکشید و بازدم خود را رها کنید، دستانتان را در پایین یا روی میزتان قرار دهید تا خود را آرام کنید و راحت و با اعتماد به نفس به نظر برسید.زبان بدن

 1. دست به سینه نباشید.

شما در حالت دست به سینه راحت‌ترید؛ این کار به شما کمک می کند تا افکار خود را متمرکز کنید. همه این ها ممکن است درست باشد، اما در ارتباطات غیر کلامی، این که فرستنده چه احساسی می‌کند. مهم نیست.؛ بلکه مهم این است که ناظر فکر می کند فرستنده چه احساسی دارد. اگر چه تفاوت های فرهنگی‌ای وجود دارد که باید در نظر گرفته می شود. دست به سینه بودن تقریباً همیشه به مثابه نشانه ای از مقاومت است. (و به هر حال، از آنجایی که مغز انسان توجه بیشتری به پیام‌های منفی نسبت به آن‌هایی که مثبت هستند، نشان می‌دهد، آنچه مردم ناخودآگاه به دنبال آن می روند و به بیشترشان واکنش نشان می دهند. نشانه‌هایی هستند که شما در دارای رفتار نامطلوبی هستید).

 1. پرتاب صدای خود را کاهش دهید.

در جلسه مجازی، کیفیت صدای شما می تواند عامل تعیین کننده‌ای در درک شما توسط مخاطبانتان باشد. سخنرانان با صدای بلندتر این‌گونه قضاوت می‌شوند. که حس همدلی کم‌تری داشته و کم‌قدرت‌تر و عصبی‌تر از سخنرانان با صدای پایین‌تر هستند. یک روش آسان برای تمرین قبل از جلسه این است که لب‌های خود را با هم بگذارید و بگوید: ”اوم هوم، اوم هوم، اوم هوم“. این کار باعث می شود که صدای شما به حالت مطلوبتان برسد.

 1. به حالت چهره خود توجه کنید.

برای این‌‌که دوستانه، شنونده و متعهد به نظر برسید، یک لبخند کوچکی بر روی لبانتان داشته باشید و به آرامی ابروهایتان را بالا نگه دارید. لبخندی که دندان‌ها را نشان می‌دهد. و خنده در لحظات شوخی یا لذت واقعی می تواند نشان دهد که شما واقعاً از مکالمه لذت می برید.

 1. توجه کنید.

از انجام چند کار هم‌زمان مانند چک کردن گوشی یا تماشای اطراف خود در شرکت با چرخاندن سر خود اجتناب کنید، اما همچنان روی بحث یا ارائه تمرکز کنید. همیشه به یاد داشته باشید که شما قابل مشاهده هستید. به کسانی که در حال صحبت کردن هستند، توجه کامل نشان دهید، همانطور که انگار درهمان اتاق هستید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *