۳ نکته برای برگزاری وبینار موفق

پیش تر در مورد مفهوم وبینار و چگونگی برگزاری وبینار در مقاله «وبینار چیست» صحبت کردیم. نرم افزار کلاس مجازی نیما، اولین نرم افزار بومی با قابلیت برگزاری کلاس مجازی و وبینار می‌باشد.

طبق تجربه‌ی ۱۰ ساله در زمینه برگزاری وبینار به نتایجی رسیده‌ایم که می‌خواهیم آن‌ها را در این مقاله با شما در میان بگذاریم. برای برگزاری وبینار موفق، باید ۳ کار زیر به صورت اصولی و درست انجام شود.

  1. هدف گذاری مناسب وبینار و جذب مخاطبان مناسب.
  2. تعامل با مخاطبان در حین برگزاری وبینار و درگیر کردن آن‌ها.
  3. پیگیری شرکت کنندگان پس از وبینار و برقراری ارتباط مستمر با آن‌ها.

در اینجا سه نکته عملی وجود دارد که به شما کمک می کند وبینارهای بعدیتان موفقیت آمیز باشد:

نکته ۱: برنامه ریزی برای برگزاری وبینار موفق

تهیه طرح برای برگزاری وبینار

پیش از برگزاری وبینار، باید یک برنامه‌ی دقیق و از پیش تعریف شده داشته باشید.

برای برگزاری وبینار باید یک طرح تهیه کنید. این طرح باید شامل اطلاعاتی باشد که در وبینار شما به مخاطبان و شرکت کنندگان داده می‌شود. این برنامه و سرفصل به مخاطبان هدف شما کمک می کند تا نتایجی را که پس از شرکت در وبینار به دست می‌آورند را عمیقا درک کنند.

علاوه بر آن به خود شما کمک می‌کند تا ایده های خود را مستند کنید و در برنامه های بعدی و وبینارهای بعدی نیز از این ایده ها و تجربیات استفاده کنید.

این طرح باید برنامه ای برای ارتباط با مخاطبان پس از اتمام وبینار نیز داشته باشد. برای مثال شما پس از اتمام وبینار از شرکت کنندگان می‌خواهید که چه کار کنند؟ یک هدف می‌تواند ثبت نام در سایت شما و یا خرید نیم بهای رویداد بعدی شما باشد. در طرح شما باید کارهای مربوط پس از اتمام وبینار مشخص شده باشند.

نکته ۲: نوشتن یک دعوت به اقدام قانع کننده

پس از نوشتن طرح وبینار خود، باید یک موضوع را برای دعوت مخاطبان مطرح کنید. این موضوع باید به حدی جالب باشد که گیرنده را مجبور به باز کردن دعوت شما کند و او را قانع کند که پس از خواندن توضیحات، روی دکمه ثبت نام کلیک کند و در وبینار شما شرکت کند.

برگزاری وبینار و دعوت به اقدام مناسب وبینار

شاید این کار ساده به نظر برسد اما تجربه ما در برگزاری وبینار به ما نشان داده است که اکثر دعوت به اقدام ها حس فوریت و اجبار در خود ندارند! شما باید مخاطبان را وادار به ثبت نام کنید.

اطلاعات شما باید یک موضوع حساس را توصیف کنند تا مخاطبانی که شما دنبال آن‌ها هستید، نسبت به دعوت شما بی تفاوت نباشند.

مخاطبان شما از وضعیت موجود ناراضی هستند و به طور فعال در جستجوی یک راه حل جدید هستند. اینجا، همان جایی است که شما باید وارد شوید. اینجا فرصتی دارید که با آموزش به مخاطبان به آن‌ها کمک کنید که مشکل خود را حل کنند.

اگر شما ارزش وبینار خود را نمی دانید و با آن ارتباط برقرار نمی کنید، مطمئن باشید که کسی دعوت شما را باز نخواهد کرد و به آن توجهی نحواهد کرد.

نکته ۳: معیارهایی را برای اندازه گیری پیشرفت خود تعیین کنید

معیارها به شما کمک می کند تا پیشرفت خود را برای رسیدن به مخاطبان هدف، اندازه گیری کنید. اگر شما معیار درستی از موفقیت نداشته باشید، چطور می‌خواهید بفهمید که آیا برگزاری وبینارتان موفقیت آمیز بوده است یا خیر؟

یک معیار خوب برای اندازه گیری عملکرد، محاسبه نرخ کلیک (CTR) است. نرخ کلیک یعنی چند درصد افرادی که وارد صفحه ثبت نام وبینار شما شده اند، ثبت نام کرده اند و یا اگر فراخوان ثبت نام در وبینار را از طریق ایمیل برای مخاطبان خود ارسال کرده‌اند، چند نفر از آن‌ها روی ایمیل شما کلیک کرده اند و آن را باز کرده اند.

محاسبه CTR به شما کمک می‌کند که گام ۲ را بهتر انجام دهید. اگر CTR پایینی دارید یعنی که توضیحات مربوط به وبینار شما برای مخاطبان جالب نیستند. یا کلا موضوع وبینار مهم نیست و یا موضوع وبینار مهم و جالب است اما به طرز درستی بیان نشده است. با تغییر توضیحات، می‌توانید مجددا CTR را محاسبه کنید و ببینید که آیا توضیحات بهتر می‌توانند منجر به ثبت نام بیش تر شوند یا خیر.

اگر انواع توضیحات را امتحان کردید و نتیجه نگرفته اید شاید بهتر باشد که موضوع برگزاری وبینار خود را تغییر دهید.

1 پاسخ

فعالیت‌ها و بازتاب‌ها

  1. […] دیده ایم که سازمان ها از نسخه های  کرک شده ادوبی برای برگزاری وبینار استفاده می‌کنند. نتیجه چیزی جز دلزدگی مخاطبان نبوده […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *