انواع LMS

انواع lms

 LMS های متعددی توسط شرکت های مختلف تهیه و توسعه داده شده اند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد. در بحث انواع LMS، یکی از سوالاتی که همیشه از ما پرسیده می‌شود این است که چه LMSای بهترین انتخاب برای مجموعه من است (اگر با مفهوم LMSآشنایی ندارید، مقاله سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (LMS) را مطالعه بفرمایید).

در این مقاله می‌خواهیم در مورد ویژگی های مختلف سیستم های LMS صحبت کنیم و به شما بگوییم که چطور می‌توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

انواع LMS

به طور کلی lms ها را می‌توان به دو دسته مختلف تقسیم کرد. LMSهایی که به صورت یک نرم افزار به شما فروخته می‌شوند و LMSهایی که به صورت سرویس به شما ارائه می‌شوند.

نوع ۱) استفاده از سامانه LMSدر قالب یک نرم افزار

در حالت اول شما یک سامانه LMS را در قالب یک نرم افزار از یک شرکت خریداری می‌کنید و پس از آن، وظیفه‌ی نصب و راه اندازی با خود شماست.

معمولا سیستم های LMS سیستم های بسیار پیچیده ای هستند (با توجه به کارهای بسیار زیادی که انجام می‌دهند). بنابراین نصب و راه اندازی آن‌ها یک کار فنی پیچیده است و شما باید از دانش فنی بالایی برخوردار باشید.

مشکل اساسی این نوع از LMSها دقیقا همین موضوع است. یعنی درگیری فنی زیاد و عدم دسترسی به پشتیبانی.

در مجموعه نیما می‌دانیم که نگاه کردن به یک سامانه LMS صرفا به عنوان یک نرم افزار یک اشتباه است. سامانه LMS باید به عنوان بستر آموزش مجازی دیده شود و این موضوع یعنی این که شما آن را بخشی اساسی از سازمان خود بدانید.

در نیما و در جلسات همیشه بیان کرده ایم که ما یک راهکار آموزش مجازی به شما ارائه می‌دهیم و نه صرفا یک نرم افزار. کلیه کارهای نصب و راه اندازی و همچنین آموزش به بخش آموزش دانشکده یا گروه توسط ما انجام می‌شود.

البته بعضی از مکان ها هستند که می‌خواهند سامانه LMS روی سیستم ها و سرورهای خود آن‌ها نصب شود. برای مثال در موسسه اعتباری کوثر و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ما این مدل را پیاده سازی کردیم. تیم فنی ما، کلیه‌ی فرآیند نصب و راه اندازی سامانه LMS را در محل مجموعه و روی سرورهای اختصاصی مجموعه انجام داد.

در صورتی که قصد راه اندازی سامانه LMS به این صورت را دارید، از بخش تماس با ما برای ارتباط با ما استفاده کنید.

نوع ۲)‌ استفاده از سامانه LMS به عنوان سرویس

در این حالت، ما امکانات سامانه LMS را در قالب یک سرویس به شما ارائه می‌دهیم. مزیت اصلی این روش این است که شما به هیچ عنوان درگیر هیچ کار فنی ای نخواهید شد.

همچنین نیاز نیست که سرور اختصاصی و بستر شبکه داشته باشید. یک نسخه از سامانه LMS نیما، در دیتاسنتر نیما برای شما ایجاد و راه اندازی می‌شود و شما از آن استفاده می‌کنید.

در این مدل شما به ازای هر نفر ساعت هزینه پرداخت می‌کنید. برای مثال اگر یک کلاس ۲ ساعته با ۲۰ نفر برگزار کنید، اکانت شما به میزان ۴۰ نفر ساعت شارژ می‌شود.

استفاده از حالت سرویس، خصوصا برای مجموعه‌هایی که توان مالی بالایی برای پرداخت هزینه‌های سنگین را ندارند، بسیار مناسب است. در این حالت شما هیچ هزینه‌ای بابت نرم افزار، سرور و شبکه نخواهید کرد و فقط در زمان استفاده از سرویس، هزینه خواهید داد.

در صورتی که تمایل به استفاده از سامانه LMS در قالب سرویس را دارید، از بخش تماس با ما با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *