۱۰ اشتباه مهلک وبینار و نحوه اجتناب از آن

در این مقاله درباره اشتباهات مهلک وبینار و چگونگی پرهیز از آن‌ها سخن خواهیم گفت. هنگامی که به میزبانی یک وبینار می آیید، چیزهایی زیادی هست که باید راجع به آنها فکر کنید (اگر با مفهوم وبینار آشنایی ندارید مقاله «وبینار چیست» را ببینید).

 • چیزی که من در مورد آن صحبت می کنم، چیست؟
 • آیا شخص دیگری باید به عنوان سخنران باشد؟
 • یک وبینار واقعی چه مدت باید طول بکشد؟

این ها و یک میلیون سوال دیگر، روزها و هفته ها قبل از برگزاری وبینار به ذهن شما خواهد رسید. اما استرس نگیرید! اگر برنامه ای پیش رو دارید و اشتباهات رایج خود را از میان برداشته اید، وبینار شما موفق خواهد بود.

براساس تجربه بازاریابان اینترنتی و بازاریابان محتوایی،  وبینار یکی از موثرترین تکنیک های بازاریابی محتوا هستند. در نیما، ما می‌دانیم که برگزاری وبینار و برگزاری کلاس مجازی می‌تواند شما را به عنوان یک شرکت معتبر و برجسته معرفی نماید اما تا زمانی که از اشتباهات رایج برگزاری وبینار جلوگیری کنید.

در این مقاله می‌خواهیم ۱۰ اشتباه مهلک وبینار و نحوه اجتناب از آن‌ها را به شما بگوییم.

اگر قصد برگزاری وبینار را دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نرم افزار وبینار نیما، با شماره های ۶۶۱۷۵۹۸۴ و  ۶۶۹۷۴۹۲۹ تماس حاصل فرمایید.

همچنین می‌توانید از بخش درخواست دمو برای ثبت درخواست دمو اقدام نمایید.

اشتباهات مهلک وبینار و روش های برگزاری موفق وبینار

اشتباه اول: شما سخنران مناسب ندارید.

گذاشتن سخنرانان مشغول کننده و جالب و شرکت کنندگان می تواند حقه بازی باشد. شما می خواهید مطمئن شوید که رهبران فکری، داستان پردازان و ناظران با تجربه ای را پیدا کرده اید. همچنین شرکت کنندگانی را می خواهید که به راحتی در جلسات گروهی در مقابل مردم صحبت کنند. اگر بخواهید گروهی را گرد هم آورید که خسته کننده هستند، به نظر می رسد که آنها یک اسکریپت را می خوانند و یا فقط در صحبت با یک مخاطب ساده به نظر بد هستند.

برای حصول اطمینان از انتخاب شرکت کنندگان جذاب در انجمن، بررسی کنید که آیا آنها وبینارهای قبلی را انجام داده اند و یا تجربه ی صحبت با مردم را داشته اند. به من اعتماد کنید، مهم نیست اگر که شما جالب ترین و شایسته ترین فرد را در وبینار خود نداشته باشید و اینکه مخاطبان شما را در خواب بگذارند.

من پیشنهاد می کنم که از 2 تا 4 ارائه دهنده برای بسیاری از انواع وبینارها استفاده کنید. این موضوع به مخاطب شما نگاه متفاوتی می دهد و تجربه ی پویایی بیشتری را نسبت به استفاده از یک ارائه ی دهنده ی تنها، ارائه می دهد.

در نرم افزار برگزاری کلاس مجازی نیما به سادگی می‌توانید چندین ارائه دهنده در آن واحد داشته باشید. نمایی از یک وبینار برگزاری شده توسط ۴ ارائه دهنده در شکل زیر نمایش داده شده است

برگزاری وبینار با حضور ۴ استاد به صورت تعاملی و زنده

همچنین هر سخنران باید جذابیت داشته باشد – آنها باید چیزهایی را در میزگرد عنوان کنند که مخاطبان را به خود جذب کند و البته شما می خواهید آنها را به عنوان یک اجتماع بزرگ داشته باشید. خوب است که بتوانید از حضور اجتماعی سخنرانان خود برای ترویج این رویداد و توسعه ی دسترسی به خود استفاده کنید. پس به طور خلاصه، هنگامی که در مورد سخنران تصمیم گیری می کنید، این سه چیز را در نظر بگیرید:
موضوع / چشم انداز و تخصص آنها
مهارت های گفتاری عمومی آنها
دسترسی به آنها

اشتباه دوم: موضوع شما بیهوده و وقت تلف کنی باشد.

انتخاب موضوع مناسب مهمترین بخش معادله است. در مورد موضوعاتی که مخاطبان شما به آنها علاقمند هستند، فکر کنید و اینکه چه نوع اطلاعاتی را دنبال می کنند.

سپس موضوعاتی را که برای وبینار مناسب هستند، انتخاب کنید. اگر موضوع شما بتواند از طریق یک پست وبلاگ یا کتاب الکترونیکی بهتر ارتباط برقرار کند، این موضوع مناسبی نیست. وبینار یک محیط کاملا منحصر به فرد است که بصری و تعاملی است بنابراین سودمند خواهد بود. وبینارها برای نمایش محصولات، پنل بحث و گفتگو، پرسش و پاسخ ها، مشاوره ها، بازرسی های زنده و کارگاه های آموزشی، عالی هستند. از خلاقیت نترسید!

اگر نیاز به موضوعات الهام بخش دارید، تلاش کنید:

 • بررسی مباحث پرطرفدار در رسانه های اجتماعی.
 • پیدا کردن آن دسته از سوالات مشتریان که از تکرار فروش شما می پرسند.
 • جستجوی محبوب ترین محتوا و پست های وبلاگ.
 • مشاهده ی کارهایی که رقبا انجام می دهند.


اشتباه سوم: وبینار شما فعال و تعاملی نیست.

متفکر وبینار به عنوان یک سخنگو در تله نمی افتد و با مخاطبان خاموش خود با برخی اسلایدها صحبت می کند – این چیزی است که باعث می شود وبینارها بد به نظر برسند. بهترین وبینارها امکان ارتباط دو طرفه بین شرکت کنندگان و اعضای هیئت مدیره را فراهم می کنند. همچنین وبینارهای مشارکتی، ترکیبی از رسانه ها و ویژگی ها را برای حفظ موضوعات جالب مورد استفاده قرار می دهند.

یک روش برای ایجاد تعامل در وبینار شما این است که از چت استفاده کنید تا مخاطبان شما بتوانند در همان لحظه از شرکت کنندگان در میزگرد سوالاتی را بپرسند.

 • دستکاری مجازی
 • فیلم
 • به اشتراک گذاری وب کم به طوری که مخاطبان شما بتوانند سخنرانان خود را ببینند
 • نظرسنجی (همچنین به شما اطلاعات ارزشمند داده می شود!)
 • جزوات

اشتباه چهارم: وبینار شما یکی از بزرگترین فروش های شماست.

من می دانم که شما وبینار خود را برای تولید و فروش می خواهید اما تمرکز تنها بر فروش یک اشتباه بزرگ در وبینار است. مخاطبان خودتان را در امتداد اهداف نسل پیشین اولویت بندی کنید و وبیناری را ایجاد کنید که برای شرکت کنندگان جالب و مفید باشد. به من اعتماد کنید، پیش خواهید رفت.

توجه داشته باشید که «وبینارها فقط برای فروش نیستند»، «آنها کنجکاوی ذهنی هر شخص را تحریک می کنند و هر چیزی به آنها آموزش داده می شود و الهام می شود تا بتوانند مکالمه و گفت و گو کنند. پس می توانید تعیین کنید که چگونه به آنها کمک کنید و آنها را از یک چشم انداز به مشتری تبدیل کنید».

به عبارت ساده تر، وبینار شما نباید یک فروش سخت باشد و نباید در مورد شما باشد و باید به عنوان نقطه ی شروع برای گفتگوهای آینده با مشتریان بالقوه باشد.

اشتباه پنجم: ارائه ی شما بسیار بد و وحشتناک به نظر می رسد.

این ساده به نظر می رسد. لازم نیست که تمام اسکریپت های شما در اسلایدهایتان باشند و نباید تلاش کنید که محتوا را بیش از حد قرار دهید. استیو جابز در ارائه های بسیار موثر مشهور بود. قانون او این بود که: پاورپوینت نباید بیشتر از 40 کلمه داشته باشد. برای مثال، در معرفی و ارائه ی آیفون خود از 19 کلمه در 12 اسلاید استفاده کرده بود.

اشتباه ششم: وبینار شما در زمان نادرست است.

برای هر وبینار زمان مناسب و نامناسب وجود دارد، در حالی که تاریخ و زمان ممکن است برحسب مخاطبان متفاوت باشد، تا جای ممکن سعی کنید از برگزاری وبینار در روز جمعه پرهیز کنید. بدیهی است که 99.9 درصد از مردم آخر هفته در وبینار شرکت نمی کنند.

اما می توانید آزمایش کنید و ببینید که چه روزی برای مخاطبانتان مناسب تر است. بسیاری از شرکت کنندگان نیز وبینارهای بعد از ظهر را ترجیح می دهند. معمولا حضور در وبینارها در طول ناهار و یا بعد از ظهر نسبت به صبح یا شب بیشتر است.

اشتباه هفتم: تمرین نکرده اید.

اگر هنوز برای برگزاری وبینار آماده نشده اید، آن را برگزاری نکنید.

حداقل یک متن جامع و یا سخنرانی بنویسید و از طریق آن بارها و بارها تمرین کنید.

ممکن است بخواهید برخی جلسات تمرینی را انجام دهید تا در مقابل کامپیوتر احساس راحتی کنید.

اشتباه هشتم: شما به اندازه کافی تبلیغ نکردید.

این یک عرصه ی رویایی است که شرایط آن فراهم می شود. شما باید وبینارهای خود را ارتقا دهید.

این کلمه را با استفاده از کانال های اجتماعی، ایمیل، و تبلیغات و یا CTAs در وب سایت خود گسترش دهید (برای آشنایی کامل با چگونگی ساخت یک صفحه ثبت نام ایده آل برای وبینار، مقاله «تشریح کامل صفحه ثبت نام وبینار» را ببینید.

حتی تکرار فروش شما می تواند به گسترش این کلمه کمک کند فقط باید وبینارهای خود را در ایمیل های تبلیغاتی خود ذکر کنید (برای آشنایی با ارسال ایمیل و بازاریابی ایمیلی، لینک های آموزش کار با mailerlite (میلرلایت) و آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت را ببینید).

مطمئن شوید که شرکای وبینار شما همه ی موارد مورد نیاز برای پیوند، صفحات اصلی و پیام ها را فراهم می آورند تا بتوانند در بین مخاطبان و شبکه هایشان تبلیغ کنند. در نهایت هم بعد از پایان وبینار، تبلیغات خود را متوقف نکنید. بازاریاب ها مبالغ زیادی از وبینارهای مورد تقاضا دریافت می کنند.

زمانی که شما وبینار خود را ضبط می کنید، به ترافیک از طریق تمام کانال های ذکر شده در بالا ادامه دهید.

اشتباه نهم: شما یک برنامه ارتباطی نداشتید.

مردم به یادآوری نیاز دارند، در غیر اینصورت آنها فراموش خواهند کرد و شما حضور کمی را شاهد خواهید بود.

بنابراین درباره ی ارسال یادآوری های متعدد احساس بدی نداشته باشید. اگر به شما احساس خوبی می دهد، ۶۴ درصد از شرکت کنندگان ترجیح می دهند که یک روز قبل از وبینار یک یادآوری دریافت کنند.

در اینجا یک برنامه برای ارتباط با مخاطبان با استفاده از ایمیل و ایمیل مارکتینگ وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کنند تا برنامه ارتباطی خود را بر اساس آن بچینید:

 • رسال دعوت نامه حدود یک هفته قبل از رویداد
 • ارسال ایمیل تائید
 • علاوه بر ایمیل تائید، یک ایمیل یادآوری ایجاد کنید
 • یک روز قبل از رویداد یک ایمیل یادآوری ارسال کنید.
 • سه ساعت قبل از رویداد یک ایمیل یادآوری ارسال کنید.

اشتباه دهم: یک فراخوانی برای اقدام قرار نداده اید.

بدون یک CTA (مخفف Call-to-Action و به معنای دعوت به اقدام) واضح و مستقیم، شما نمی توانید نتیجه ای را که می خواهید بدست آورید.

در پایان وبینار خود، به خاطر داشته باشید که به شرکت کنندگان خود بگویید که گزارش را دانلود کند و از وب سایت شما بازدید کند و از کد تخفیف و غیره هم استفاده کند.

همچنین اطمینان حاصل کنید که شرکت کنندگان و همچنین ثبت نام کنندگان کسانی که رویداد زنده را ایجاد نکرده اند، پیگیری می کنند.

هر کسی می تواند به وبینار و اسلایدهای ضبط شده دسترسی داشته باشد و یک برنامه پیگیری ایجاد کند که در آن شما همچنان به ارسال اطلاعات اضافی، محتوا و پیشنهاداتتان ادامه خواهید داد. زمانی که وبینار شما یک مکالمه را شروع کرد، اجازه ندهید که این گفت و گو از بین برود.

مهمترین چیز این است که مخاطبان خود را به یاد داشته باشید. اگر آنها گزینه ی اولی هستند که در هنگام تصمیم گیری به ذهن شما خطور می کند، احتمالا یکی از همین ها را انتخاب خواهید کرد.

3 پاسخ ها
 1. کورش صداقتی
  کورش صداقتی می گوید:

  بسیار استفاده کردم.
  ممنون از مطالب خوب و کاربردی شما.

  پاسخ
 2. ز. حمزه پور
  ز. حمزه پور می گوید:

  شما که در لیست گیرندگان خود عناوین بسیار موجه و وزینی چون معاونت فناوری ریاست جمهوری رو دارید، بسیار شایسته تر بود که در متنی که با عنوان « ۱۰ اشتباه مهلک وبینار…» تهیه کردید و احتمالا ترجمه دم دستی گوگل باید باشه، یه نفر رو میگذاشتین ویراستاری مناسب و در خور، درباره متن انجام می داد تا هم متن روان تر می شد و هم مفهوم مطلب رو به درستی منتقل می کرد.
  موفق باشید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *