راهنمایی جامع برای برگزاری یک وبینار برنده

آموزش برگزاری وبینار - دستورالعمل کامل برای برگزاری ووبینار

آموزش برگزاری وبینار یکی از موضوعات مهم برای اساتید و کسب و کارهاست. برگزاری وبینار موجب صرفه جویی در زمان می شود و همراه با افزایش کارایی، هزینه های سازمان ها را کاهش می دهد (اگر با مفهوم وبینار آشنایی ندارید، مقاله وبینار چیست را ببینید).

وبینارها روشی موثر برای بالا بردن آگاهی دانش آموزان هستند. با استفاده از برگزاری وبینار می توانید به مخاطبان خود یک تجربه عالی از آموزش الکترونیکی ارائه دهید.

آموزش برگزاری وبینار

برگزاری وبینار به دو بخش اساسی تقسیم می شود. یکی قبل از برگزاری وبینار و دیگری پس از برگزاری وبینار. بنابراین برای آموزش برگزاری وبینار ما به دو موضوع خواهیم پرداخت. کارهایی که قبل از برگزاری وبینار باید انجام دهید و کارهایی که پس از آن باید انجام دهید.

برای آشنایی با نرم افزار برگزاری وبینار و نیازمندی های نرم افزار، بخش نرم افزار برگزاری وبینار را ببینید.

آماده شدن برای برگزاری وبینار

۱) با ابزارها و فناوری وبینار آشنا شوید.

شما تا زمانی که ندانید چگونه از ابزارها و فناوری های وبینار استفاده کنید، نباید ساعت‌ها وقت خود را صرف تحقیق پیرامون موضوع ارائه خود کنید. در نرم افزار برگزاری وبینار نیما، ما تمامی این مراحل را به شما آموزش می‌دهیم تا بدون دغدغه فنی بتوانید بهترین خود را در وبینار ارائه دهید.

زمانی که شما ندانید چطور باید با استفاده از ابزارهای برگزاری وبینار کار کنید، حتی اگر بهترین محتوا را داشته باشید، موفق نخواهید شد. در صورت عدم استفاده درست از نرم افزار برگزاری وبینار، مخاطبان شما متوجه این موضوع خواهند شد.

در نتیجه این موضوع باعث می‌شود که تجربه آن ها از برگزاری وبینار توسط شما به یک تجربه نامناسب تبدیل شود. حواس و تمرکز آن‌ها از محتوا منحرف شده و به سوال هایی نظیر این استاد که درست نمی‌تواند از نرم افزار استفاده کند و … می‌شود.

شما باید قبل از برگزاری وبینار، زمانی را برای آموزش نرم افزار به خود اختصاص دهید تا در کار کردن با آن راحت باشید. در نرم افزار برگزاری وبینار نیما، ما مستندات جامعی در مورد امکانات مختلف نرم افزار وبینار تهیه کرده‌ایم.

برای دسترسی آن‌ها می‌توانید بخش راهنمای کاربری نرم افزار نیما را ببینید. همچنین برای تست عملی در مورد نحوه برگزاری وبینار با نرم افزار وبینار نیما داشتید، می‌توانید از طریق بخش درخواست دمو اقدام نمایید.

۳) یک وبینار آزمایشی برگزار کنید.

صبر نکنید که زمان برگزاری وبینار فرا برسد و سپس وارد نرم افزار برگزاری وبینار نیما شوید. قبل از آن یک بار با استفاده از سامانه وبینار نیما، یک وبینار آزمایشی برای خود برگزار کنید.

در زمان برگزاری وبینار آزمایشی، تمامی ابزارهای مورد نیاز خود را آماده کنید دارید. حتی شما می‌توانید از دوستان، خانواده یا سایر اعضای تیم آموزش الکترونیکی خود بخواهید که وارد سیستم شوند و در وبینار آزمایشی شما شرکت کنند.

از آنها بازخورد بگیرید. با این کار رابط کاربری سامانه وبینار نیما را بهتر یاد خواهید گرفت. این امر باعث می شود تا استرس را از رویداد اصلی حذف کنید.

۳) ایجاد یک فضای آماده وبینار.

علاوه بر دو مورد گفته شده، چیزهای بدتری هستند که بر تجربه آموزش الکترونیک مخاطبان تاثیر می‌گذارند. برای مثال اضطراب ارائه دهنده وبینار. یا سر و صداهای محیط و شلوغ بودن محیط.

بنابراین قبل از برگزاری وبینار، حتما یک مکان آرام پیدا کنید که حواستان پرت نشود. در حقیقت، چندین مکان مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدامیک برای نیازهای شما مناسب ترند. شما همچنین باید مطمئن شوید که رایانه شما برای وب کم تان آماده و درست است. تمام برنامه های غیر ضروری را ببندید و قبل از اینکه اجرای زنده داشته باشید، همه چیز را در یک پوشه سازماندهی کنید.

هنگامی که شما در حال برگزاری وبینار هستید

۱) فراهم کردن امکان تعامل کاربران در زمان برگزاری وبینار.

در ابتدای جلسه از مخاطبان بخواهید که فعالانه در بحث شما شرکت کنند. با استفاده از نرم افزار برگزاری وبینار نیما، به سادگی امکان چت کردن اعضای شرکت کننده وبینار وجود دارد. علاوه بر آن هر شرکت کننده می‌تواند از طریق میکروفون لپ تاپ خود، سوالات خود را از شما بپرسد.

هر چند دقیقه یک بار پیام های نوشته شده در بخش چت در سامانه وبینار نیما را بررسی کنید و به آن‌ها پاسخ دهید. با این کار شما نمی‌گذارید که بخشی از محتوا و آموزش برای شرکت کنندگان نامفهوم بماند.

۲) دستورالعمل های واضح را ارائه دهید.

ممکن است که این چندمین بار استفاده شما از نرم افزار برگزاری وبینار نیما باشد. اما می‌تواند برای شرکت کنندگان وبینار شما اولین بار باشد. شما آموزش برگزاری وبینار را توسط نیما گذرانده اید ولی مخاطبان شما آن را نگذرانده اند. بنابراین آن‌ها مهارت و دانش استفاده از تمامی امکانات سامانه وبینار نیما را ندارند.

در ابتدای جلسه چندین دقیقه از وقت خود را به ارائه دستورالعمل ها و آموزش برگزاری وبینار اختصاص دهید. به مخاطبان تان بگویید که چطور می‌توانند سوال بپرسند، چطور می‌تواند در نظر سنجی وبینار شرکت کنند و ….

پیشنهاد ما این است که لینک راهنمای کاربری نرم افزار نیما را برای مخاطبان خود ارسال کنید.

۳) همیشه وبینار خود را ضبط کنید.

یکی از نکاتی که همواره در بحث آموزش برگزاری وبینار به آن اشاره می‌کنیم، ضبط کردن وبینار است. نرم افزار وبینار نیما این امکان را دارد که به صورت خودکار تمامی محتویات جلسه وبینار شما را ضبط می‌کند. علاوه بر آن با استفاده از انواع مختلف تکنیک های فشرده سازی، حجم این ویدئو را کاهش می‌دهد. در نتیجه مخاطبان شما خواهند توانست به سادگی فایل ضبط شده وبینار شما را دانلود نمایند.

با ضبط شدن وبینار، شرکت کنندگان وبینار شما نه تنها فرصت دارند که در زمان دیگری از این وبینار ضبط شده استفاده کنند، بلکه یادگیرندگانی که نتوانستند حضور پیدا کنند، می توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

پس از برگزاری وبینار

۱) به یادگیرندگان یک یادبود بدهید.

علاوه بر وبینار ضبط شده، ممکن است بخواهید به بادگیرندگانتان یک “یادبود” ارائه دهید تا بتوانند از تجربه آموزش آنلاین خود چیزی داشته باشند. به عنوان مثال، شما می توانید یک وبلاگ یا صفحه وب ایجاد کنید که شامل تمام مفاهیم و ایده های مهم وبینار، و همچنین لینک هایی باشد که شما در طول رویداد به آنها اشاره کردید.

یکی دیگر از ایده های “یادبود” این است که به آنها در دوره های آموزش الکترونیکیتان تخفیف دهید، مخصوصا اگر این موضوع مربوط به موضوعات مورد بحث در وبینار باشد.

فراموش نکنید که از آنها بخواهید که آدرس پستی خود را ثبت کنند تا اطلاعیه های مربوط به رویدادهای آموزشی آنلاین را دریافت نمایند. همچنین از زمانی که برای شرکت در وبینار صرف کرده اند و همچنین از مشارکت آن‌ها تشکر کنید.

۲) گوش دادن به آنچه که ضبط شده

پس از آنکه وبینار برنده خود را برگزار کردید، به فایل ضبط شده وبینار گوش کنید. این طوری می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید.

آیا شما نیاز دارید تا آرام تر صحبت کنید؟

آیا بخشی از محتوای آموزشی وجود دارد که شما آن را فراموش کرده باشید؟

آیا شما باید در تعاملات خود با مخاطب کار کنید؟

آیا یک ابزار وبینار اضافی وجود دارد تا تجربه آموزش آنلاین را بهتر نماید یا تعامل بیشتری ایجاد کند؟

شما می توانید یادداشت های خود را برای بهبود وبینار آینده استفاده کنید، به طوری که رویدادهای آینده به صورت صحیح اجرا شوند و ارزش بیشتری برای مخاطبان داشته باشند.

شما همچنین می توانید به طور مستقیم از طریق نظر سنجی ها و پرسشنامه های آنلاین یا حتی مصاحبه های مجازی بازخورد دریافت کنید.

وبینارها می توانند فراگیران جدیدی را به خود جذب کنند و ارزش های بیشتری را به دوره های آنلاین آموزش اضافه کنند. از این آموزش برگزاری وبینار برای برگزاری وبینارهای خود استفاده کنید تا به اهداف یادگیری تعیین شده خود برسید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *