ارایه یک وب کنفرانس (وبینار) که کسی را به خواب نبرد

برگزاری یک وب‌کنفرانس (وبینار) عالی، یک هنر است. در بسیاری از وب‌کنفرانس ها، شرکت کنندگان بی حوصله و خسته می‌شوند و عملاً مطالب وبینار برای آن‌ها جنبه آموزشی نخواهد داشت.

در این مقاله می‌خواهیم ۱۱ نکته را برای برگزاری یک وب‌کنفرانس عالی (وبینار) به شما نشان دهیم (اگر با مفهوم وبینار آشنایی ندارید مقاله «وبینار چیست» را ببینید).اگر قصد برگزاری وبینار را دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نرم افزار وبینار نیما، با شماره های ۶۶۱۷۵۹۸۴ و  ۶۶۹۷۴۹۲۹ تماس حاصل فرمایید.

همچنین می‌توانید از بخش درخواست دمو برای ثبت درخواست دمو اقدام نمایید.

پیش برنامه‌ریزی قبل از وبینار

۱) ارسال جزوات قبل از شروع وبینار: جزوات مربوط به وبینار خود را قبل از زمان برگزاری آن برای مخاطبانتان ارسال کنید. این موضوع به مخاطبان شما کمک می‌کند یادداشت بردارند و در طی ارائه با شما همراه باشند.

۲) تعامل: بسیار مهم است که مخاطبان خود را با به بحث کشیدن درگیر کنید. حجم محتوای خود را کاهش دهید تا زمان بیشتری برای ارتباط با مخاطبان خود داشته باشید.

۳) سرگرم کننده باشید: سعی کنید برخی نقل های قول های شیرین و سرگرم کننده یا ضرب المثل هایی که مرتبط با موضوع شما هستند را در سخنرانی خود به کار ببرید. یکی دیگر از راه های سرگرم کننده کردن وبینار، نمایش فیلم در بخش هایی از آن است.

۴) فرمت مناسب اسلاید: برای اسلایدهای خود از فرمت افقی (به جای فرمت عمودی) استفاده کنید. این موضوع به تمرکز مخاطبان شما و درک بهتر مطالب توسط آن‌ها کمک می‌کند.

۵) توجه به رزولوشن دستگاه ها: صفحات نمایش، دارای رزولوشن های مختلفی هستند و ممکن است که رزولوشن دستگاه های شرکت کنندگان ویدیو کنفرانس، پایین تر از رزولوشن صفحه نمایشگر شما باشد.

این موضوع خصوصاً در مورد شرکت کنندگانی که از تلفن های همراه استفاده می‌کنند، مصداق دارد (برای آشنایی کامل با این موضوع مقاله «چگونه برای شرکت کنندگان وبینار در موبایل جذاب باشیم؟» را ببینید).

پس از تصاویر کوچک، فونت کوچک و بارگذاری اسلایدها با متن های کوچک و کم رنگ خودداری کنید.

۶) هماهنگی سرعت و وضوح: بعضی از افراد خیلی سریع ارائه می‌دهند. از طرف دیگر بعضی از افراد این قدر شمرده صحبت می‌کنند که تمرکز مخاطب از موضوع منحرف می‌شود. برای این که سرعت خود را تنظیم کنید، یک بار ارائه دهید و سپس ارائه خود را ضبط کنید.

حالا خودتان به عنوان شرکت کننده وبینار، آن را ببینید. از نظر شما چطور است؟ آیا باید کمی سریع تر صحبت کنید یا شمرده تر؟

۷) در نظر گرفتن زمان برای عیب‌یابی: حداقل ۳۰ دقیقه زودتر از زمان شروع وب‌کنفرانس، در محل حاضر شوید تا زمان مورد نیاز برای راه اندازی و رفع اشکالات احتمالی را داشته باشید.

درطول وب‌کنفرانس

۸) ساختار منطقی ارائه: با مرور کلی مطالب، به مخاطبان در درک مسیر منطقی ارائه کمک کنید. خوب است که ساختار سخنرانی خود را برای آن‌ها مشخص کنید. برای مثال هر زمان که می‌خواهید از مبحثی به مبحث دیگر وارد شوید، زمانی را به پرسش و پاسخ اختصاص دهید.

۹) برقراری ارتباط و تعامل: در جلسه حضوری، شما از طریق تماس چشمی با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنید. در وبینار، این ارتباط باید از طریق سوال پرسیدن از آن‌ها و درگیر کردن آن‌ها صورت پذیرد.

در قسمت پیش از ارائه هم گفتیم که حجم مطالب را کاهش دهید تا زمانی برای تعامل و برقراری ارتباط با مخاطبان تان داشته باشید.

۱۰) ارتباط چشمی حتی از راه دور: در زمان برگزاری وبینار، خوب است که دوربین خود را روشن کنید و جلوی دوربین قرار بگیرید. به صورت مستقیم به صفحه مانیتور خود نگاه کنید و حس ارتباط چشمی را فراهم کنید. در حین ارائه، حرکات غیرمنتظره و عجیب انجام ندهید.

اگر از دوربین اجتناب کرده و به آن نگاه نکنید، شبیه این است که در هنگام ارتباط برقرار کردن، از تماس چشمی طفره می‌روید.

۱۱) تنظیم صدا: صدای خود را تنظیم کنید تا به صورت واضح و شفاف برای همه قابل شنیدن باشد (برای آشنایی بیش تر با مبحث صدا در برگزاری وبینار،  مقاله «چگونه برای شرکت کنندگان وبینار در موبایل جذاب باشیم؟» را ببینید).

این لیست ما برای برگزاری یک وب‌کنفرانس مناسب بود. خوشحال می‌شویم که اگر نکته‌ی دیگری هم مد نظر شما هست، در بخش کامنت ها بنویسید تا این لیست را کامل تر کنیم.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *