نرم افزار آموزش مجازی LMS

نرم افزار آموزش مجازی lms

نرم افزار آموزش مجازی LMS، به نرم افزاری گفته می‌شود که توانایی مدیریت کلیه فرآیندهای آموزش الکترونیک در سازمان را داشته باشد. عبارت LMS مخفف Learning Management System و به معنای سیستم مدیریت یادگیری است.

با توجه به این تعریف، تمامی ویژگی‌هایی که مربوط به یادگیری می‌شوند باید در نرم افزار آموزش مجازی LMS دیده شوند. امکاناتی نظیر برگزاری کلاس آنلاین، به اشتراک گذاری فایل های آموزشی، امکان بحث و تبادل نظر بین دانشجویان، برگزاری کوییز و امتحان آنلاین و … (برای آشنایی کامل، همین الان مقاله سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (LMS) را ببینید).

بهترین نرم افزار آموزش مجازی LMS

شرکت‌ها و گروه‌های مختلفی تلاش کرده اند تا یک نرم افزار آموزش مجازی LMS جامع را طراحی و پیاده سازی کنند. با توجه به پیچیدگی های زیاد این سیستم ها، این کار بسیار دشوار و زمان بر است. بنابراین تعداد اندکی از این مجموعه ها توانسته اند که یک نرم افزار آموزش مجازی کامل را ارائه دهند.

بهترین پیاده سازی، نرم افزار آموزش مجازی LMS مودل (Moodle) است. مودل مخفف شده­‌ی عبارت محیط یادگیری پویای قابل ارتقای شی­‌گرا (Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment)، است. این نرم افزار، یکی از بسته­‌های نرم‌­افزاری مطرح مدیریت محتوای آموزشی در دانشگاه­‌های سراسر جهان است.
در این سامانه امکان تعریف، بارگذاری، اعمال تغییرات و تنظیمات کاربران، درس ها، نمره ها، پلاگین ها و پوسته ظاهری وجود دارد و گزارش های متعددی از آن استخراج می‌گردد.

در ادامه می‌خواهیم به توضیح بخش های مختلف این نرم افزار آموزش مجازی بپردازیم.

مدیریت کاربران در نرم افزار آموزش مجازی مودل

در بخش کاربران، اسامی و اطلاعات کلی آن‌ها و آخرین زمان دسترسی آنها قابل مشاهده است و همچنین امکان ویرایش کاربران نیز می‌­باشد.

همچنین می‌توان گروهی از کاربران را بر حسب فیلتر­های اعمال شده انتخاب کرد و عملیاتی را به ضورت گروهی برای آنها پیاده­‌سازی نمود.

با تعریف کاربر جدید، مشخصات کاربر و همچنین زمان آخرین دسترسی او قابل مشاهده است، همچنین در قسمت نمایش لیست کاربران، برای حذف کار، ویرایش، تعلیق و ایجاد کاربر جدید دسترسی سریع نیز وجود دارد.

نقش‌های کاربران در نرم افزار آموزش مجازی LMS

یک نقش مجموعه‌ای از مجوزها است که در سطح سایت تعریف شده است و می‌توانید آن را در زمینه‌های خاص، به کاربران خاصی نسبت دهید.

مراجعه‌کنندگان به سامانه می‌توانند با عنوان مهمان وارد شوند. با ورود به صورت مهمان (guest) با کاربرانی که به سایت وارد نشده‌اند به نحوی برخورد می‌شود که گویا دارای نقش انتخاب شده هستند ولی انجام کارهایی مانند ارسال مطالب همچنان نیازمند وارد شدن کاربر است.

کاربرانی هم که در یک درس ثبت نام نیستند و با استفاده از پلاگین دسترسی مهمان وارد آن درس شده‌اند به طور موقت این نقش را خواهند داشت. همچنین بازدیدکنندگان در هنگام ورود به صورت مهمان به درس‌هایی که برای میهمانان قابل دسترسی است، به‌صورت خودکار وارد خواهند شد.

به صورت پیش فرض تمام کاربرانی که نامشان در سامانه وارد شده اند علاوه بر هر نقش دیگری که ممکن است داشته باشند، توانایی‌های نقش مشخص شده به عنوان user نیز خواهند داشت و این نقش صرفاً جهت تضمین کردن این است که همه کاربران توانایی‌هایی که در سطح درس قابل تعیین نیستند (مانند ارسال مطالب بلاگ، مدیریت تقویم شخصی و غیره) را داشته باشند، و با سایر نقش‌هایی که کاربران دارند تداخل نخواهد داشت. نقش‌های دیگر قابل تعریف در سامانه عبارتند از:

 1. مدیر (manager)، مدیرها می‌توانند وارد درس‌ها شوند و آن‌ها را تغییر دهند. آن‌ها معمولاً در درس‌ها مشارکت نمی‌کنند.
 2. درس‌ساز (coursecreator)، درس‌سازها می‌توانند درس‌های جدید بسازند.
 3. استاد (editingteacher)، اساتید می‌توانند در درس خود هر کاری از جمله تغییر فعالیت‌ها و نمره‌دادن به شاگردان را انجام دهند.
 4. استاد بدون حق ویرایش (teacher)، استادهای بدون حق ویرایش می‌توانند در درس‌ها تدریس کنند و به شاگردان نمره دهند، ولی نمی‌توانند فعالیت‌ها را تغییر دهند.
 5. شاگرد (student)، شاگردان معمولاً حقوق محدودتری در درس دارند.
 6. هم دوره‌ایی ها: از این امکان می­توان برای یک گروه جدید استفاده کرد، کاربرانی را به عضو آن گروه کرد و عملیات گروهی خاصی مانند تعریف یک دوره برای افراد خاص، تغییرات گروهی و … روی آن‌ها انجام داد. افراد مربوط به یک هم‌دوره‌ای‌ را می‌توان از طریق یک فایل متنی با فرمت خاص در سایت وارد نمود.

درس­ ها در نرم افزار آموزش مجازی LMS

در نرم افزار آموزش مجازی lms ، درس­‌ها و نسخه های پشتیبان موجود می‌باشد.

امکان تعریف و مشاهده طبقات درسی جدید وجود دارد و می‌­توان مشخصات عمومی درس شامل نام درس، طبقه یا گروه درسی، تاریخ شروع و پایان درس، کد درس، درج یا پیش نمایش کوتاهی از درس و قالب درس را تنظیم نمود.

در ادامه تنظیمات درس می­توان تغییراتی روی ظاهر درس نیز اعمال کرد، از جمله نمایش تقویم، تعداد اعلانات تالار گفتگوی ویژه و نمایش دفتر نمره به شاگردان.

از دیگر تنظیمات قابل اعمال روی درس می‌توان به تنظیمات مربوط به فایل­ها و ارسال­ها شامل تعیین حجم مورد نیاز برای آپلود فایل­ها و …، ردیابی تکمیل، تنظیمات مربوط به گروه­ها، نحوه گروه­بندی و تحمیل نحوه گروه­بندی اشاره کرد.

نمره ها در نرم افزار آموزش مجازی LMS

در این نرم افزار آموزش مجازی نیما، می­توان تنظیمات پیش­فرض در خصوص نمره، از جمله تعیین نقش نمره­گیر، نوع نمایش صدور نمره، نمایش حداقل نمره و … را تعیین کرد.

مقیاس‌ها می‌توانند به‌عنوان عدد در تمام نمره‌های جمع‌بندی‌شده در دفترنمره‌های تمام درس‌ها شامل شوند.

نمره‌های صادرشده می‌توانند از طریق یک آدرس اینترنتی، بدون نیاز به وارد شدن به سامانه مودل با استفاده از حساب کاربری، مورد دستیابی قرار گیرند. نمره‌ها می‌توانند با دسترسی آن آدرسی اینترنتی وارد شوند

نمرات در هنگام صدور می‌توانند به صورت نمره‌های حقیقی، به‌طور درصدی (در ارجاع به نمره‌های حداقل و حداکثر) یا با حروف (A و B و C و غیره…) نمایش داده شوند. امکان داشتن انواع جمع‌بندی‌ها برای نمرات شامل؛ میانیگین نمره­ها، میانگین وزن­دار، میانگین وزن­دار نمرات ساده شده، میانگین نمرات (با امتیاز اضافی)، میانه­ی نمره­‌ها، پایین­‌ترین نمره، بالاترین نمره و مد نمره در سامانه مدیریت یادگیری وجود دارد.

 • تنظیمات گزارش
  گزارش نمره‌دهنده
  تاریخچه نمره
  گزارش اجمالی
  گزارش کاربر

تفاوت بین چت متنی و تالار گفتگو

چت متنی: این ماژول امکان ایجاد یک بحث و گفتگوی متنی همزمان را فراهم می آورد. چت میتواند در یک زمان خاص شروع شود و در یک زمان خاص تعیین شده به پایان میرسد. جلسات چت به گونه ایی ذخیره میشود که همه یا افرادی که از قبل تعیین شده بتوانند این جلسات را ببینند. چت­ها بخصوص در زمان­هایی که گروه­های چت کننده نتوانند بصورت حضوری با هم ملاقات داشته باشند، مفید است.

کارگاه

با استفاده از ماژول فعالیت کارگاه می‌توان کار شاگردان را جمع‌آوری و مرور کرد و از آن‌ها خواست که کار همدیگر را ارزیابی کنند. کارگاه امکانات متفاوت و جذابی به کاربران می‌دهد، از جمله می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان ارائه فایل فعالیت‌‌های دانش‌آموزان توسط خودشان به منظور اشتراک‌گذاری.
 • امکان ارزیابی (ارزش‌یابی) فایل‌های به اشترک گذاشته شده توسط استاد.
 • امکان ارزیابی (ارزش‌یابی) فایل‌های به اشترک گذاشته شده توسط دانش آموزان.
 • امکان نمره‌دهی به فعالیت‌ها و فایل‌های ارئه شده توسط استادو همچنین دیگر اعضا.
 • امکان ارزشیابی کار توسط خود دانش­آموز، یعنی میتوان کاربرانی را موظف به ارزیابی کار خودشان کرد، این کاربران علاوه بر نمره‌ای که برای کاری که تحویل داده‌اند دریافت می‌کنند، برای ارزشیابی کردن هم نمره‌ای می‌گیرند.

علاوه بر تنظیمات فوق می‌­توان برای تحویل کار نیز محدوی‌ت­هایی ایجاد کرد، مثل حداکثر حجم فایل ارسالی، حداکثر تعداد فایل­های ارسالی، نوع فایل مجاز، همچنین می‌­توان با فعال کردن تنظیمات مربوط به تحویل با تاخیر، کاربران می‌توانند پس از مهلت تحویل یا در طول فاز ارزشیابی، کارشان را تحویل دهند. البته، کارهایی که دیر تحویل داده شده باشند قابل ویرایش نیستند.

گزینه تکمیل فعالیت

این گزینه امکان گزارش گیری از کاربران و اعضا را برای ما فراهم می­‌آورد.
تکمیل فعالیت در صورت فعال بودن، به صورت دستی یا خودکار و بر اساس شرایطی مشخص، فعالیت کاربر را ردیابی می­‌کند. در صورت تمایل می‌توان برای تکمیل یک فعالیت چندین شرط تعیین کرد. در این صورت، تنها در صورتی که تمام آن شرایط برقرار باشد فعالیت به عنوان کامل شده در نظر گرفته خواهد شد.
ردیابی تکمیل به صورت­های مختلفی می­‌تواند تنظیم شود: شاگردان یا کاربران خودشان می‌­توانند فعالیت را به عنوان کامل شده علامت بزنند، هنگامی که شرایط برقرار بود، به عنوان تکمیل شده علامت زده شود یا اصلا تکمیل فعالیت نشان داده نشود.
همچنین می­‌توان تنظیمات را بگونه­‌ای قرار داد که کاربر یا شاگرد برای تکمیل فعالیت ملزم به مشاهده آن شوند و یا اینکه شاگرد حتما باید نمره فعالیت مورد نظر را دریافت کند تا تکمیل فعالیت برای او صورت بگیرد.

اسکورم

یک بسته اسکورم، شامل یک سری فایل است که مطابق با یک استاندارد مورد توافق برای مفاد آموزشی بسته‌بندی شده‌اند. با استفاده از ماژول فعالیت اسکورم می‌توان بسته‌های اسکورم (SCORM) یا AICC را در درس بارگذاری کرد. محتوا معمولا بر روی چند صفحه (با امکان حرکت بین صفحات) نمایش داده می‌شود. فعالیت‌های اسکورم را می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

برای نمایش محتوای چندرسانه‌ای و انیمیشن
به‌عنوان یک ابزار ارزشیابی

مبحث درسی

ماژول مبحث درسی به اساتید امکان طراحی یک تجربه یادگیری انطباقی با استفاده از یک سری صفحه‌های سؤال را می‌دهد. ماژول فعالیت مبحث درسی امکان ارائه محتوا و یا تمرین فعالیت‌ها به شیوه‌هایی قابل انعطاف و جذاب را برای اساتید به ارمغان می‌آورد. اساتید می‌توانند از مبحث درسی استفاده کنند تا یک مجموعه خطی از صفحه‌های شامل محتوا بسازند و یا اینکه فعالیت‌های آموزشی‌ای بسازند که مسیرها و انتخاب‌های متعددی در اختیار فراگیران قرار می‌دهد.

پشتیبان گیری در نرم افزار آموزش مجازی LMS

پشتیبان­‌گیری یکی دیگر از قابلیت­‌های پرکاربرد و مهم در نرم افزار آموزش مجازی نیما می باشد، معمولا از یک درس کامل با تمام تنظیمات و فعالیت ­های آن پشتیان­‌گیری انجام می‌شود.

بعد از پشتیبان­‌گیری می­ توان فایل پشتیبانی شده را بازیابی کرد.

مشاوره راه اندازی سامانه مدیریت یادگیری سازمانی

سامانه مدیریت یادگیری مودل

حسن نظر کارفرمایان و رضایت ایشان از خدمات و محصولات شرکت در حوزه وبینار و کلاس مجازی، باعث شد برخی از ایشان جهت رفع سایر نیازهای زیرساختی از قبیل آزمون الکترونیکی و به اشتراک‌گذاری محتوا، تالار گفتگو و … به شرکت رایاپردازش رجوع نمایند. در راستای برآوردن این درخواست‌‌ها با کیفیت مطلوب و در زمان مناسب، تیم توسعه شرکت تصمیم به یکپارچه‌سازی سامانه مدیریت یادگیری Moodle و سامانه نیما گرفت. Moodle به عنوان یک نرم‌افزار لایه باز یکی از قدرتمندترین سامانه‌های مدیریت یادگیری موجود در جهان و دارای بالاترین سهم بازار سامانه‌های آموزش الکترونیکی است. امکانات فراوان، قابلیت شخصی‌سازی و توسعه، پلاگین‌های فراوان موجود، قابلیت پشتیبانی هم‌زمان از هزاران کاربر، امنیت مناسب، پوسته‌های متنوع و … از مهمترین ویژگی‌های مودل به شمار می‌رود.

در زیر به صورت مختصر به معرفی برخی امکانات Moodle می‌پردازیم:

 • تغییر در ظاهر سامانه
  • لوگو
  • عکس پس‌زمینه
  • رنگ منوها
 • زبان
  • فارسی
  • انگلیسی
  • سایر زبان‌ها
 • ثبت نام
  • دستی از طرف مدیر
  • خودکار با امکان پرداخت و تایید ایمیلی
 • تعیین سطح دسترسی کاربران
  • در سطح سامانه (ادمین، مدیر، کاربر)
  • در سطح طبقه‌های درسی(مدیر، کاربر)
  • در سطح درس( استاد، فراگیر)
 • تعیین مشاور و پشتیبان آموزشی
 • طبقه‌بندی دوره‌ها
 • به اشتراک‌گذاری محتوا (اسکورم، فیلم، صوت، مستندات و…)
  • تهیه گزارش بازدید
  • زمان‌بندی دسترسی
  • دسترسی مشروط (پیش‌نیاز و پس‌نیاز)
 • تالار گفتگو (Forum)
 • تمرین
 • واژه‌نامه
 • ویکی
 • نظرسنجی و ارزیابی
 • آزمون
  • توضیحات بیشتر در ادامه
 • صدور خودکار گواهی پایان دوره

آزمون در بین امکانات سامانه Moodle از کاربرد و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است لذا جداگانه به ذکر برخی امکانات آن می‌پردازیم:

 • ایجاد سؤال از طرق
  • ثبت دستی
  • فراخوانی از فایل(در قالب‌های استاندارد)
  • فراخوانی از بانک سؤال
 • سیاست‌های برگزاری آزمون

تعیین:

  • دفعات مجاز آزمون
  •  بازه زمانی پاسخگویی به آزمون
  • مدت زمان آزمون
  • رفتار سامانه با کاربرانی که در زمان مقرر آزمون را به پایان نمی‌رسانند
  • شیوه نمره دهی برای پاسخگویی متعدد (حداکثر، میانگین، آخرین و …)
  • تصادفی بودن یا نبودن ترتیب سوالات آزمون
  • تعداد سؤالات قابل نمایش در هر صفحه
  • امکان یا عدم امکان بازگشت به سؤال قبلی و تغییر پاسخ
  • تصادفی بودن یا نبودن ترتیب گزینه‌های سؤالات
  • بازخوردها در مراحل مختلف برگزاری (شروع، حین آزمون و پایان) مانند گزینه صحیح سؤال، نمره پایانی و …
 • نتایج آزمون

 امکان مشاهده:

  • نمره، زمان شروع، پایان و مدت زمان پاسخ‌دهی هر کاربر
  • پاسخ‌های هر کاربر به هر سؤال
  • ساخت گزارش‌های آماری از نمرات کاربران
  • دریافت اطلاعات فوق در قالب خروجی Excel

در پایان، به ذکر چند مورد از خدماتی که شرکت رایاپردازش هوشمند امیرکبیر با استفاده از سامانه Moodle به مشتریان خود ارائه داده‌است می‌پردازیم:

 • برگزاری و اجرای
 • المپیاد بانک‌های خصوصی ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مردادماه ۹۶
 • آزمون پایان دوره آموزش‌های سازمان بنادر و دریانوردی
 • دوره‌های آموزش الکترونیکی مؤسسه اعتباری کوثر
 • آموزش‌های الکترونیکی جشنواره ملی دانش‌آموزش ابن سینا
 • دوره‌های آموزشی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران
0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *